Mjesec hrvatske knjige u našoj školskoj knjižnici

Autor: Administrator , 22. 10. 2013.

U našoj školskoj knjižnici počelo je obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige, manifestacije kojoj je cilj promocija knjige i čitanja, a koja se diljem Hrvatske  obilježava od 15. listopada do 15. studenoga

Aktivnosti koje se planiraju o ovom mjesecu u našoj školskoj knjižnici su Kvizovi za poticanje čitanja za učenike razredne nastave,  kojima je namjera učenicima razredne nastave učiniti čitanje lektire zabavnijim i zanimljivijim, ali isto tako potaknuti ih da sve sljedeće lektire čitaju s većim interesom i s većom pozornošću. U skladu s tim za učenike prvog razreda bit će održan kviz iz lektire IVICA I MARICA i SNJEGULJICA I SEDAM PATULJAKA, za drugi razred će biti kviz iz lektire DJEVOJČICA SA ŠIBICAMA i RUŽNO PAČE, treći razred će odgovarati na pitanja iz lektire ČUDNOVATE ZGODE ŠEGRTA HLAPIĆA dok će za četvrti razred kviz biti na temu lektire Priče iz davnine, odnosno REGOČ i ŠUMA STRIBOROVA.

Tako je u petak 18. listopada 2013. održan prvi takav kviz i to za učenike 3. razreda, a kviz je bio vezan uz knjigu Ivane Brlić Mažuranić- Čudnovate zgode šegrta Hlapića.

Kviz je od početka pa do samog kraja bio vrlo neizvjestan i napet, pa se na kraju vrlo teško mogao odrediti pobjednik.

Najprije su u uži krug najboljih „poznavatelja Hlapića“ ušli učenici Matej Boltužić, Sanja Begović, Viktoria Kovač, Luna Pendić i Nika Knežević.

Nakon teškog nadmetanja i postavljanja mnogobrojnih dodatnih pitanja pobijedila je ipak Viktoria Kovač koja je znala odgovore na baš sva pitanja zbog čega je dobila glavnu nagradu i pohvalnicu, dok ju je Luna Pendić po znanju pratila u stopu te je i ona dobila pohvalnicu.

Na kraju kviza svi su bili zadovoljni pokazanim znanjem ali naravno najviše naše pobjednice Viktoria i Luna, a na njih je bila ponosa i njihova učiteljica Tonka Posilović.

Aktivnost koja se planira za učenike predmetne nastave, u suradnji stručne suradnice knjižničarke Tihane Kovačević i učiteljice hrvatskoga jezika Mire Mlinarić,  je osnivanje Kluba čitatelja, kojim se također namjerava učenicima viših razreda što više približiti knjige i povećati ljubav prema čitanju, ne samo obveze lektire, već i dodatne literature. U Klub se prijavio veliki broj učenika, odnosno njih ukupno 27 (5. razred – 4 učenika; 6. razred – 6 učenika; 7.razred – 9 učenika i 8. razred -  8 učenika).

Prvi sastanak našeg Kluba bit će održan u ponedjeljak 21. listopada 2013. stoga pozivamo sve prijavljene članove da 7. sat u ponedjeljak dođu u našu školsku knjižnicu. Klub čitatelja nastavit će svoj rad do kraja nastavne godine, kada očekujemo pozitivan ishod ovog "druženja s knjigom", odnosno da naša knjižnica postane još više mjesto susreta i druženja te širenja potrebe i ljubavi prema čitanju.

Mjesec hrvatske knjige u našoj školskoj knjižnici

Autor: Administrator , 22. 10. 2013.